Menu

Home
Aktuality
Team
Disciplíny
Fyziologie
Výbava
AIDA ČR
Závody ČR
Lokality
Odkazy
Foto/Video
Forum
Sponzoring
Login

     Berte s sebou do vody místo harpuny foťák!


Vybavení pro volné potápění musí splňovat secifické požadavky.

Ploutve
Nejvýraznější odlišnost vidíme u ploutví. Na první pohled se odlišují svým specifickým tvarem - dlouhým listem z plastu, laminátu, nebo nejlépe z karbonovéhokompozitu. Celková délka ploutve se pohybuje mezi 80 - 110 cm. Tato délka má svůj význam,klasické krátké ploutve neposkytnou dostatečný tah při ekonomickém stylu kopu. Pro zlepšení vedení a usměrňování obtékání jsou listy buďprofilované, nebo opatřeny vodícími lištami. Mají vždy uzavřenou patu, která musí být pevná kvůli efektivnímu přenosu pohybové energie, ale zároveň dostatečně elastiská a padnoucí kvůli komfortu, ten je extrémně důležitý. Požadavek na maximální pohodlí se týká všech částí výstroje pro freediving. Bez něj je daleko obtížnější se uvolnit a soustředit na výkon.

Neopren
Řada výrobců se specializuje na výrobu neoprénů pro freedivery a spearfischery a vyvíjí své modely ve spolupráci s nimi. Často je na oplátku sponzoruje. A opět, prioritou je komfort mechanický a tepelný. Tomu je přizpůsoben jak typ a střih obleku, tak použitý materiál a způsob spojování jeho jednotlivých dílů. Materiál musí být extrémně elastický, někdy svou pružností až připomíná žvýkačku. Spojování bývá se švy pouze z jedné strany, nebo zcela bez švů v případě oboustranně hladkého neoprénu. Hladký povrch neoprénu bez potažení látkou má lepší hydrodynamické vlastnosti. Hladkost povrchu na vnitřní straně zlepšuje přilnavost k tělu a tím tepelnou izolaci. Nevýhodami takového obleku jsou obtížnější oblékání a svlékání, a větší náchylnost k poškození.

Maska
U masky je rozhodující veličinou vnitřní objem a komfort. Pro ilustraci, máme-li masku s vnitřním objemem 100 cm3, k vyrovnání tlaku v masce do hloubky 50 m spotřebujeme 1/2 litru vzduchu! Většina výrobců nabízí alternativu nízko objemové masky, podle mého názoru je ovšem důležitější než rozdíl několika kubíků, hlavně dobrý výhled a pocit.
Šnorchl
většinou se používá ten nejjednodušší - bez ventilů, s dostatečným průměrem a vhodným hydrodynamickým tvarem. Při hlubších ponorech za asistence partnera je dobré šnorchl zanechávat na hladině.


Zátěžový opasek a zátěž
Posledním doplňkem výbavy je zátěžový opasek a zátěž. Je těžké určit správné vyvážení, záleží na požadavcích a způsobu potápění při šnorchlování. V menších hloubkách je obvyklé se více zatížit, pro hloubkové ponory je možné zátěž vůbec nepoužívat.
  Copyright © Hony 2005 - 2006                                                                                                                                                       hony@nikee.net
Home - Aktuality - Team - Disciplíny - Fyziologie - Výbava - AIDA ČR - Závody ČR - Lokality - Odkazy - Foto/Video - Forum - Sponzoring - Login